ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Lidé, kteří neužívají léky dle pokynů lékaře, vyšší riziko infarktu či mozkové mrtvice

Léčba

40 % pacientů přestává léky brát do jednoho roku od zahájení léčby, 50 % nedodržuje další doporučení. Pravidelné užívání léků, vyvážený jídelníček, omezení kouření a dostatek pohybu přitom mohou výrazně zlepšit kvalitu a délku života pacientů s nemocemi srdce a cév.

Nemoci oběhové soustavy mají v České republice za následek nejvíce úmrtí, každý rok na ně umírá okolo 50 tisíc pacientů. Rozhodně se tedy nevyplácí v oblasti léčby kardiovaskulárních chorob cokoliv zanedbávat. A jedním z důležitých faktorů úspěšného zvládnutí nemoci je i dodržování rad lékaře. Ne všichni pacienti však dbají rad svého lékaře. A to jak v otázce předepsané léčby, tak otázkách dodržování režimových opatření.

Vysoká hladina cholesterolu a vysoký krevní tlak patří k nejzávažnějším rizikovým faktorům onemocnění srdce a cév, nejčastější příčiny úmrtí nejen Čechů. Pro úspěšnou léčbu pacientů s kardiovaskulárním onemocněním je nezbytným faktorem spolupráce mezi lékařem a pacientem. Co to v praxi znamená? Dodržovat předepsanou léčbu a doporučená režimová opatření. 

Závěrem několika studií je, že pacienti, kteří neužívají léky dle pokynů lékaře, mají o 20 až 50 % vyšší riziko komplikací. Mluvíme-li o vysokém krevním tlaku a cholesterolu, pak se jedná o komplikace jako infarkt myokardu či mozková mrtvice. Při nedostatečném dodržování léčebných doporučení (tzv. non-adherence) hrozí velké riziko zbytečného úmrtí.

Polovina lidí neposlouchá svého lékaře

Pro mnoho pacientů je ošetřující lékař autoritou. Dodržování léčby by tedy mělo být zásadní. „Úspěšná léčba rizikových faktorů, jako je vysoký krevní tlak, cholesterol, ale i cukrovka a obezita má několik úskalí. Pacienti totiž často nedodržují režimová opatření jako například omezení kouření a konzumace alkoholu. Pacienti také nemají dostatek pohybu a nedodržují dietní opatření. Podobná situace bohužel nastává až v 50 % případů a téměř 40 % pacientů přestává léky užívat do jednoho roku od zahájení léčby,“ říká prof. MUDr. Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě.

Kombinace vysokého tlaku a vysokého cholesterolu = až šestinásobné riziko infarktu

Vysoký krevní tlak a hladina cholesterolu jsou potíže, které nebolí, ale přesto dovedou tiše zabíjet. Hypertenze (odbornější název pro vysoký krevní tlak) trápí až 43 % populace, přitom nemocným v porovnání se zdravým člověkem hrozí až dvojnásobné riziko infarktu myokardu. A pokud k tomu mají ještě vysokou hladinu „zlého“ cholesterolu, riziko je dokonce šestinásobné. Jenže ne všichni pacienti předepsanou léčbu rizikových onemocnění dodržují.

Řešením může být kombinační léčba

„Snažíme se, aby pacienti nemuseli brát velké množství tablet a doporučujeme jim takzvanou kombinační léčbu. Dáváme dvě až tři účinné látky do jedné tablety, a pak hovoříme o fixních kombinacích. Čím více tablet totiž pacient bere, tím složitější je dodržování správné léčby. Do jedné tablety můžeme například dát lék na vysoký krevní tlak i na vysokou hladinu cholesterolu. Tedy léčit jednou tabletou více rizikových faktorů. Dále se pacienty snažíme přesvědčit, aby léky opravdu brali. Pacient se musí chtít léčit a spolupracovat s ošetřujícím lékařem. Pokud nám nebude věřit, že léčba je pro jeho zdraví prospěšná a pokud nebude léky pravidelně užívat, tak se jeho stav a celá situace nezlepší. Důvěra mezi lékařem a pacientem je zde zcela zásadní,“ dodává prof. MUDr. Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě.

05.11.2021
Change your cookie preferences