ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ženy mohou mít úplně jiné příznaky infarktu než muži

Zdravý životní styl

Kardiovaskulární choroby patří k jedněm z nejčastějších příčin úmrtí. K největším hrozbám pak patří infarkt myokardu, který nás ohrožuje bez ohledu na pohlaví. Často se ale může projevovat u mužů a žen rozdílně. Ženy mohou mít velmi netypické příznaky infarktu, což může zapříčinit pozdější vyhledání lékařské pomoci.

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky se kardiovaskulární onemocnění podílejí na úmrtí až 40,1 % mužů a 45,6 % žen. Z kardiovaskulárních onemocnění je nejčastěji v české populaci zastoupena ischemická choroba srdeční včetně akutního infarktu myokardu. Typickým příznakem akutního infarktu je intenzivní bolest na hrudníku, která se může šířit do ramene (nejčastěji levého), krku či čelisti. Dále může infarkt doprovázet dušnost, pocení a závratě. Toto jsou časté příznaky u mužů.

Proč ženy mají jiné příznaky infarktu?

Ženy ale mohou mít příznaky zcela jiné. Proč je tomu tak? „Na to není vůbec jednoduché odpovědět, ale je pravda, že kromě odlišného vybavení tkání může za rozdíly i odlišná anatomická stavba srdečního cévního zásobení, ženy mají jemnější a užší cévy než muži. Subjektivní vnímání příznaků mezi muži a ženami je také odlišné. Riziko infarktu myokardu si ženy také často uvědomují až v pozdějším věku než muži,“ říká prof. MUDr. Michal Vrablík, garant projektu Srdce v hlavě.

Na infarkt umírá více žen

Ženy mohou často příznaky prožívat jinak než muži, rozdíl je především v nižší bolestivosti. Není také neobvyklé, když ženy nemají skoro žádné příznaky přicházejícího infarktu. Často tak vyhledají lékařskou pomoc později a hrozí jim vážnější komplikace. U žen jsou nejčastějšími příznaky potíže s dýcháním, závratě, bolesti zad či dolní čelisti, může se také u nich vyskytovat i dlouhodobá únava. Každý rok na akutní infarkt tak z důvodu podcenění situace umírá více žen než mužů.

Infarkt v menopauze

Při infarktu se může u žen objevit i bolest žaludku, kterou si pacientky pletou s pálením žáhy či žaludečními vředy. Pozor by si měly dát především ženy v menopauze, kdy mohou příznaky přicházejícího infarktu zaměňovat s nepříjemným klimakterickým syndromem.

Riziko infarktu u lidí s vysokým cholesterolem a tlakem je až osmkrát vyšší

K nejzávažnějším rizikovým faktorům kardiovaskulárních příhod patří vysoká hladina LDL-cholesterolu a vysoký krevní tlak, arteriální hypertenze. Je proto důležité nepodceňovat kontrolní prohlídky a navštěvovat svého lékaře alespoň jednou do roka. Riziko vzniku infarktu myokardu totiž u osob s hypertenzí bývá až dvojnásobně vyšší než u zdravé populace, u pacientů s vysokou hladinou cholesterolu i tlaku stoupá dokonce až na osminásobek.

Prevence by měla být pro muže i ženy stejná

Ženy by tak neměly při výše zmíněných příznacích podceňovat prevenci. „Je vždy lépe infarktu předejít, než jej dostat a přežít. Proto je důležité hlídání si rizikových faktorů, jako jsou krevní tlak, cholesterol a cukr. V případě zvýšených hodnot doporučuji rychle vyhledat lékařskou pomoc.  Raději třikrát přijet k vyšetření zbytečně než jednou pozdě,“ dodává prof. MUDr. Michal Vrablík.

23.09.2021
Change your cookie preferences