Příběh pacienta pana Jiřího

Příběhy pacientů

Jmenuji se Jiří Zelenka, je mi 64 let. Trpím vrozenou (dědičnou) poruchou metabolismu. Moje matka pochází z pěti sourozenců a všichni zemřeli na infarkt, včetně mé matky. Můj otec prodělal ve svých 50 letech první mozkovou mrtvici. 

Byli jsme tři sourozenci, tři bratři.  Jako první dostal infarkt prostřední bratr Miroslav, a to ve svých 39 letech a po deseti letech zemřel. Nejstarší bratr Ladislav měl infarkt v 54 letech a v 64 letech také zemřel. 

Poté, co měl infarkt Miroslav, jsem se dostal přes známého do Fakultní nemocnice na Karlově náměstí, kde mi udělali odběry krve a sdělili, že jsem čekatel na infarkt, tehdy mi bylo 34 let (rok 1989). Od této doby chodím pravidelně 2- až 3krát do roka na odběry krve, jsem v péči prof. Češky a beru léky na snížení cholesterolu a na vysoký tlak. Dříve, než jsem se začal léčit u prof. Češky, jsem se cítil hodně unavený a nezvládal běžné denní činnosti naplno. Po začátku léčby jsem se začínal cítit lépe, zvládal jsem více činností, které mi vydržely až dodnes. Hraji pravidelně tenis, jezdím na kole a užívám si aktivně vnouče.

Mám dvě dcery, starší je 39 let a je tzv. čekatelka na léky, byť žije zdravý životní styl, zdravě jí a pravidelně několikrát týdně sportuje. Mladší dceři je 35 let, a i přes to, že se vyhýbá tučným jídlům a má pravidelný pohyb, léky na cholesterol od letošního roku již užívá.

Díky léčbě, pravidelnému užívání léků a dodržování životosprávy jsem tu dodnes a užívám si plnohodnotný život. Jsem za to vděčný všem lékařům a především prof. Češkovi. Navíc díky fixní kombinaci je pro mne užívání léků pohodlnější, protože místo dvou tablet na tlak užívám jenom jednu. 

 

24. 10. 2019