Víte, co pro vaše srdce může znamenat, když zapomenete na "pár tabletek"?
Léky mohou fungovat jen tehdy, pokud je užíváme pravidelně a správně podle doporučení. Když předepsanou medikaci nedodržujeme nebo na léky zapomínáme, vystavujeme se riziku objevení příznaků onemocnění a trvalého poškození zdraví.
Stejně důležité je pro nás také dodržování režimových opatření doporučených lékařem – ať už se jedná o změny životního stylu, nebo úpravy jídelníčku.
Vysoký krevní tlak a cholesterol nás nebolí, proto na dodržování doporučených léčebných postupů často zapomínáme, nebo je nebereme v potaz vůbec. Když se tyto „tiché“ nemoci projeví, bývá už bohužel většinou pozdě. Mějte své „srdce v hlavě“ a myslete na prevenci nebezpečných kardiovaskulárních příhod každý den.
Adherence k léčbě značí míru, do jaké pacient dodržuje doporučení svého lékaře. Někdy tímto pojmem bývá označováno také pacientovo chování (především užívání léčiv a dodržování režimových opatření), které je v souladu s radami zdravotníka nebo léčebnými standardy.
Adherence je zpravidla ovlivněna souborem několika faktorů, mezi které patří:
Na dodržování léčby má vliv také vztah pacienta s lékařem, zájem nemocného a čas, který věnují vzájemnému dialogu. Důležitou roli zde hraje samotná léčebná terapie – počet užívaných tablet, jejich dávkování atd. 2) 3)
1) Mgr. VYTŘÍSALOVÁ, Magda. Adherence k medikamentózní léčbě – známá, neznámá. Remedia [online]. Červenec 2009, 3/2009 [cit. 13. 6. 2019]. Dostupné online zde.
2) ČAPEK, B., VÁCLAVÍK, J. Adherence k léčbě arteriální hypertenze. Kardiologická revue – Interní medicína. 2019; 21(1), 45-48.
3) SUCHOPÁR, Josef. Vliv terapie perindoprilem na kardiovaskulární přínosy v České republice. Kardiologická revue – Interní medicína. 2018; 20 (4), 312-317.