ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Nemoci srdce a cév se podílí až na 40 % všech úmrtí každý rok.

Zdravý životní styl

Pro úspěšnou prevenci a léčbu je nezbytné hladinu svého cholesterolu znát. Bohužel pouze polovina rizikové populace si nechá hladiny cholesterolu změřit a pouze 30 % z nich o svých hodnotách skutečné ví. Právě znalost a uvědomění si svého problému a rizika je pro úspěšnou léčbu zásadním krokem.

  • Hodnoty cholesterolu si nechá měřit pouze polovina rizikové populace.
  • Znalost hladiny LDL cholesterolu je pro pacienta i jeho ošetřujícího lékaře zcela zásadní.
  • Jedině tak mohou pro prevenci a snížení rizika onemocnění srdce a cév něco účinně dělat.

Statistika rozhodně není nuda

Podle údajů Českého statistického úřadu v ČR zemřelo v roce 2022 celkem 120 tisíc lidí. Na nemoci srdce a cév umírá v Česku ročně asi 45 tisíc osob, což s téměř 40 % tvoří nejčastější příčinu smrti. Na co tedy Češi nejčastěji umírají? Například v prvním pololetí roku 2022 zemřelo asi 22 000 lidí na následky kardiovaskulárních chorob, zatímco na rakovinu asi 13 000 osob.

„Přestože máme k dispozici moderní možnosti léčby a statistiky úmrtí vykazují sestupný trend, jsou kardiovaskulární onemocnění bohužel stále k nejčastější příčinou úmrtí,“ konstatuje prof. MUDr. Richard Češka, garant projektu Srdce v hlavě a dodává: „Z tohoto důvodu jsou nemoci srdce a cév nejzávažnějším zdravotním problémem, ačkoli si to řada pacientů příliš k srdci nebere. Navíc úmrtí na základě kardiovaskulárních nemocí tvořila z poloviny ischemická choroba srdeční, projevující se například infarktem. Právě tato choroba má přímou souvislost se zvýšenou hladinou cholesterolu.“

Víme o svém cholesterolu?

Vyšší hladinu cholesterolu má podle odborníků až 80 % dospělých. Nejdůležitější je ovšem znalost hladiny LDL cholesterolu v krvi, tedy toho „zlého“. Ten se může ukládat v cévách, snižovat průtok krve, podporovat vznik krevních sraženin a tím výrazně zvyšovat riziko kardiovaskulárních nemocí, jako je infarkt nebo mrtvice. Podle průzkumů si sice ročně nechá změřit hladinu cholesterolu v krvi zhruba polovina rizikové populace, ale jen zhruba 30 % z nich ví, jakou mají hodnotu LDL cholesterolu. To samozřejmě ovlivňuje jak jejich chování ve smyslu preventivních opatření, tak přístup k užívání léků.

„Znalost hladiny LDL cholesterolu v krvi je pro pacienta i jeho ošetřujícího lékaře zcela zásadní. Jedině tak mohou pro prevenci a snížení rizika onemocnění srdce a cév něco účinně dělat. Léčba moderními léky a pravidelný monitoring výsledků zachraňuje lidské životy,“ upozorňuje prof. MUDr. Richard Češka, garant projektu Srdce v hlavě.

O prevenci a léčbě kardiovaskulárních onemocnění se dozvíte více na stránkách projektu www.srdcevhlave.cz. Projekt se snaží zlepšit informovanost ohledně rizik spojených s vysokým krevním tlakem a vysokým cholesterolem či nedodržováním předepsaného léčebného schématu.

20.06.2023
Change your cookie preferences