Nemoci srdce a oběhové soustavy u nás dlouhodobě zůstávají nejčastější příčinou úmrtí. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky se podílely na úmrtí 40 % mužů a 45 % žen.
Po 40 letech růstu průměrné délky života došlo podle nejnovějších statistik v roce 2020 k propadu až o 1 rok. Příčinou je vedle covidu také špatný zdravotní stav obyvatel, kdy jsme 3. nejhorší v Evropě v oblasti nemocí srdce a cév.
Stres přispívá také k vysokému cholesterolu. První týdny roku jsou mnoho lidí tím nejvíce depresivním obdobím v roce. Letos tomu přispívá i zhoršená ekonomická situace, vysoká inflace a skokový růst cen energií.
Blíží se sváteční prosincové dny, které se mnohdy nesou ve znamení konzumace tučného i sladkého jídla a přejídání se.
Chladné počasí klade na kardiovaskulární systém větší nároky. Češi jsou milovníci zimních sportů, a právě aktivní způsob života je skvělou prevencí pro zdravé srdce.
Současně je však třeba pečlivě volit správné aktivity a potraviny. Během těhotenství postihují často ženy některé zdravotní komplikace. Od nevolnosti, přes otoky, těhotenskou cukrovku až po zvýšený cholesterol.
Výraznou příčinou a také rizikem kardiovaskulárních onemocnění je obezita. V Evropě trpí nadváhou nebo obezitou přes polovinu všech dospělých.
Vysoký krevní tlak neboli hypertenze, je častým a zákeřným onemocněním kardiovaskulárního systému. Polovina pacientů s vysokým tlakem podle studie britských vědců přitom o svém onemocnění neví, a tudíž jej neléčí.
Jak v teplém počasí chránit naše srdce? Letní měsíce mohou být fyzickou zátěží pro naše tělo. Často to může být náročné období i pro kardiaky. Vyšší teploty mohou společně s dehydratací způsobit rozšíření cév a přivodit tak kolísání krevního tlaku.