ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

V zimě hrozí větší riziko infarktu než v létě. Pozor na vysokohorskou turistiku

Zdravý životní styl

V zimě stoupá díky teplotnímu propadu krevní tlak a mráz navíc zužuje tepny. Díky tomu se v mrazivých měsících počet srdečných příhod zvyšuje. Aktivní způsob života je skvělou prevencí pro zdravé srdce, je však třeba opatrnosti. Mezi ideální aktivity pro kardiaky patří dlouhé procházky, nordic walking, jogging či běžkování. Pozor však na vysokohorskou turistiku.

Především lidé s kardiovaskulárními obtížemi, by se měli udržovat v dobré kondici po celý rok a na sport nezapomínat ani v zimě. Existuje několik mýtů o tom, že kardiaci by se neměli sportovně příliš zatěžovat. Samozřejmě, pokud užíváte léky na tlak či cholesterol a je vám nad 65 let, rozhodně není dobré se fyzicky extrémně namáhat. Ale rekreační zimní sport srdci rozhodně neuškodí. Ba spíše naopak. 

Je však důležité dbát zvýšené opatrnosti, protože zimní období může kardiakům přinášet rizika. Jen správně zvolený pohyb pomáhá udržet kondici a zároveň snižuje vysoký tlak i hladinu cholesterolu bez zbytečného rizika kardiovaskulární příhody. To je důležité i v zimě, kdy si mnoho lidí myslí, že díky chladnějšímu počasí jsou více chránění před infarktem. Opak je ale pravdou. V tomto období dochází paradoxně k více infarktům, protože chladné počasí klade na kardiovaskulární systém větší nároky. V zimě stoupá díky teplotnímu propadu krevní tlak a mráz navíc zužuje tepny. Díky tomu se v mrazivých měsících počet srdečných příhod zvyšuje až o sedm procent.1 

Dávkování pohybu
V rámci celkového kardiovaskulárního zdraví je důležitá nejen vhodná strava nebo pravidelné lékařské kontroly, ale i aktivní pohyb. Mnoho lidí nerado chodí cvičit do posilovny, takže pohyb v zimních měsících občas trochu šidí. Nemusíme ale vrcholově sportovat, stačí mít každý den alespoň 30 minut fyzické aktivity. V zimě ale není dobré venku sportovat příliš intenzivně, ideální je volnější tempo, do 70 % maximální tepové frekvence. S pravidelným pohybem se pak zlepší výkonnost našeho kardiovaskulárního aparátu, funkce cév a máme pak dobrou šanci prožít delší život v lepší kvalitě. Během jakéhokoliv sportu v zimě je důležité, abyste neprochladli. 

„Chlad může stahovat tepny a díky tomu pak stoupá i krevní tlak. Pokud nejste zvyklí v zimě sportovat, je důležité pohyb dávkovat. Rozhodně není dobré vyrazit najednou na několik hodin sportovat do velkého mrazu, byl by to velký nápor na organismus i srdce. Začínejte postupně.  Je-li teplota hodně pod bodem mrazu, tak pohyb nechte raději na doma. Ani zkušený běžec by neměl vybíhat, pokud je venku mínus 10 °C či větší mráz,“ doporučuje prof. MUDr. Richard Češka, předseda České internistické společnosti.

Kvalitní funkční oblečení zamezí nastydnutí
V zimě je také ideální využívat funkční termo oděv, který pomůže odvádět pot. A suchá pokožka se pak pomaleji ochlazuje, díky tomu se vyvarujete nastydnutí.  Při výběru funkčního prádla nezapomínejte ani na ponožky. Důležité jsou také dobré zimní trekové (protiskluzové) boty a nákrčník. S touto výbavou se pak nemusíte bát vyrazit na delší pěší výlety zimní krajinou. 

Pozor na vysokohorskou turistiku. Může potrápit tlak
Pokud se chystáte na hory a víte, že máte problémy s vysokým krevním tlakem či jinými kardiovaskulárními nemocemi, je důležité sportovat opatrně a s postupnou zátěží. Podle vědců z rakouského Innsbrucku, totiž nejvíce přijatých pacientů se selháním srdce v tamějších nemocnicích bylo vždy během prvních dvou dnů pobytu na horách. Infarkt nastal většinou do dvou hodin od vstupu na svah. K srdečním infarktům docházelo v průměrné nadmořské výšce 1 350 m. n. m.

Mezi ideální aktivity pro kardiaky patří dlouhé procházky, nordic walking, jogging či běžkování
„Vybírejte ale terény, které jsou rovnější a jsou položeny v nižších nadmořských polohách. Užíváte-li léky na vysoký cholesterol či tlak, vždy je dobré se se svým lékařem poradit, jaký pohyb, tempo a intenzita je pro vás nejlepší. Pokud se necítíte dobře nebo nejste na pobyt na horách ještě aklimatizováni, raději nesportujte sami. V případě potíží vám váš partner může zajistit rychlou pomoc. Důležité je také při pohybu dýchat nosem a před sportem i po se dobře protáhnout a procvičit, “ doplňuje prof. MUDr. Richard Češka.

Zdroje:
1. News-medical.net

 

21.03.2024
Change your cookie preferences